Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu
(Gimnazjum do 2017r.)

  • Warsztaty piernikowe
  • Wolontariat
  • Jasełka 2019
  • Erasmus+ Against Bullying for a Better Inclusion in Schools
  • Jasełka 2019
  • Erasmus+ Drzewo Dobroci
  • css slideshow
  • Mikołajki
Warsztaty piernikowe 1 Wolontariat2 Jasełka 20193 Erasmus+ Against Bullying for a Better Inclusion in Schools4 Jasełka 20195
Erasmus+ Drzewo Dobroci6 Słowacki dla najmłodszych - URS7 Mikołajki
 
 
slider jquery by WOWSlider.com v9.0
 

 

 

Odkryj z nami Irlandię. Warsztaty kulturoznawcze dla uczniów klas czwartych


Uczniowie z klasy 2b gimnazjum (Wiktoria Weber, Jakub Kotas, Marta Bochniarz, Patrycja Szabla, Marta Pustułka, Monika Grabska) po kierunkiem opiekuna projektu Beaty Damasiewicz przygotowali dla wszystkich uczniów z klasy IVa i IVb warsztaty kulturoznawcze o Irlandii. Prezentacja multimedialna przygotowana przez członków grupy projektowej z klasy 2b gimnazjum pozwoliła czwartoklasistom poznać wiele ciekawych informacji na temat Irlandii. Uczniowie odwiedzili więc Dublin, czyli stolicę Irlandii położoną nad rzeką Liffey. Dowiedzieli się również, gdzie dokładnie leży Irlandia i jak wygląda prawdziwy podręcznik do języka irlandzkiego, z którego uczą się irlandzkie dzieci w szkołach. Zobaczyli irlandzkie godło, czyli złotą harfę ze srebrnymi strunami na niebieskim tle. Każdy czwartoklasista wie już również jakie kolory znajdują się na irlandzkiej fladze.

24 maja 2018 roku podczas warsztatów kulturoznawczych uczniowie z kl. IVa i IVb udali się w podróż po wybranych atrakcjach turystycznych Irlandii, o których opowiadali czwartoklasistom uczniowie z klasy 2b gimnazjum. Zobaczyli więc miejsce słynące z bajkowych krajobrazów i jezior, czyli Park Narodowy Killarney. Kolejne niezwykłe miejsce, które poznali, to Newgrange, czyli grobowiec z kamiennymi korytarzami sprzed ponad 4 tysięcy lat. Odwiedzili również klify Moher, czyli irlandzki cud natury, a także zoo w Dublinie, gdzie spotkali małpi sajmiri, tapira amerykańskiego, tygrysy sumatrzańskie i pandę małą. Zatrzymali się na chwilę w mieście Cork, będącym drugim co do wielkości miastem w Irlandii; jak i również zobaczyli Katedrę Św. Aidana w Enniscorthy i opactwo Kylemore, słynące również z przepięknych ogrodów- Victorian Walled Garden.

Dowiedzieli się również kim był Święty Patryk, czyli patron Irlandii i jakie legendy są z nim związane; a także dlaczego koniczynka stała się symbolem Irlandii, a Dzień Świętego Patryka obchodzony jest 17 marca. Poznali irlandzkie skrzaty, zwane leprechauns. Wiktoria Weber pokazała czwartoklasistom własne zdjęcia zrobione podczas obchodów Dnia Świętego Patryka w Irlandii.

Na zakończenie warsztatów, uczniowie wzięli udział w emocjonującym konkursie kulturoznawczym. Pracowali w zespołach, w których znaleźli się zupełnie losowo w zależności od numeru znajdującego się na koniczynce wylosowanej tuż przed wejściem do sali lekcyjnej. Na najlepszy zespół czekały oczywiście prawdziwie irlandzkie nagrody związane z obchodami Dnia Świętego Patryka. Sam quiz o Irlandii był niezwykle emocjonujący. Czwartoklasiści udowodnili, iż byli bardzo uważni podczas irlandzkiej wyprawy i zaskakiwali swoją wiedzą. 10 zespołów walczyło o zwycięstwo udzielając odpowiedzi na pytania przygotowane przez uczniów z klasy 2b gimnazjum. Ostatecznie zwycięzcami Konkursu Wiedzy o Irlandii zostali Aleksander Dudar z klasy IVb oraz Oskar Skoczeń z klasy IVa.

Galeria zdjęć

 

 

 

Autor: Beata Damasiewicz
Odwiedzin :
 K O N T A K T     Admin. - Agnieszka Obrzud gimn@o2.pl                     ARCHIWUM WIADOMOŚCI 
Prawa autorskie do materiałów, zdjęć zamieszczonych na stronie zastrzeżone.