Ognisko klasowe w „Gazdówce” kl II b

06.06 2018 poszliśmy na ognisko integracyjne do gospodarstwa agroturystycznego „Gazdówka” w Moszczenicy Niżnej. Podzieleni na dwie grupy, rozpoczęliśmy zwiedzanie. Można by rzec, że przenieśliśmy się do czasów naszych dziadków i pradziadków. Poznaliśmy tajniki i zastosowanie różnych przyrządów kuchennych, takich jak: maślniczka, przetak do przesiewania mąki oraz wiele innych. Dowiedzieliśmy się również, do czego kiedyś służyły sierpy i jak nasze prababcie musiały się namęczyć, mając do dyspozycji jedynie ręczną pralkę. Zobaczyliśmy także stare drewniane wozy, którymi do tej pory można jeździć. To tylko niektóre z atrakcji „Gazdówki”.

Z przyjemnością zajrzeliśmy również do „mieszkań” zwierząt domowych. Koleżanki otrzymały zadanie, aby wydoić kozę. Okazało się, że nie jest to taka łatwa sprawa! Mieliśmy też okazję potrzymać na rękach króliki, maleńkie kurczaczki i śliczną czarną świnkę. Kolejnym zwierzątkiem na naszej liście była maleńka owieczka, karmiona przez nas z butelki. Zwierzątko było przeurocze i chodziło za nami jak piesek. A jak już mowa o psach, to wszędzie towarzyszył nam jeden – czarny kundelek. Na wycieczce dowiedzieliśmy się również wiele na temat koni, jazdy konnej oraz sprzętu jeździeckiego. Mieliśmy również przyjemność siedzenia i jazdy na końskim grzbiecie. Wszystkim poszło świetnie, z Panią wychowawczynią na czele. Na podsumowanie naszej wyprawy do „Gazdówki” rozpaliliśmy duże ognisko i upiekliśmy kiełbaski. To był niezapomniany czas spędzony z całą klasą.

Autor: Monika Grabska ,Patrycja Szabla kl II