Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu
(Gimnazjum do 2017r.)

  • Warsztaty piernikowe
  • Wolontariat
  • Jasełka 2019
  • Erasmus+ Against Bullying for a Better Inclusion in Schools
  • Jasełka 2019
  • Erasmus+ Drzewo Dobroci
  • css slideshow
  • Mikołajki
Warsztaty piernikowe 1 Wolontariat2 Jasełka 20193 Erasmus+ Against Bullying for a Better Inclusion in Schools4 Jasełka 20195
Erasmus+ Drzewo Dobroci6 Słowacki dla najmłodszych - URS7 Mikołajki
 
 
slider jquery by WOWSlider.com v9.0
 

 

 

Czwartoklasiści w projekcie 'Around Europe' - podsumowanie pracy


Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018 stał się inspiracją do zaangażowania wszystkich czwartoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu do udziału w autorskim projekcie 'Around Europe' dotyczącym różnorodności kulturowej krajów europejskich, w którym uczestniczyli na zajęciach języka angielskiego.

Najpierw podczas prac warsztatowych powstawały wspaniałe prace w języku angielskim na temat wybranych krajów w Europie. Nie brakowało na nich informacji o stolicach, językach używanych w danych krajach, flagach i symbolach narodowych. Efekty pracy, które cała społeczność szkolna mogła oglądać na wystawie podsumowującej tegoroczny projekt, zaskoczyły nie tylko nauczycieli, ale również samych uczniów, którzy z dumą spoglądali na swoje prace.

Potem nadeszła pora na konkurs kulturoznawczy dla czwartoklasistów pod hasłem Szkocja - kraj, który nie znacie. Uczniowie z klasy 2b gimnazjum (Wiktoria Weber, Jakub Kotas, Marta Bochniarz, Patrycja Szabla, Marta Pustułka, Monika Grabska) w ramach realizacji założeń projektu edukacyjnego zachęcili uczniów do tworzenia plakatów, które w jak najciekawszy sposób odzwierciedlą różnorodność kulturową i krajobrazową Szkocji. Na specjalnej wystawie na korytarzu szkoły, pojawiły się więc szkockie kilty, legendarny potwór z jeziora Loch Ness, szkockie dudy, zamek w Edynburgu; oset będący symbolem Szkocji, szkocka flaga; haggis, czyli narodowa szkocka potrawa, czy też The Highlands, czyli górzysty region Szkocji. Ostatecznie I miejsce w konkursie zdobyła uczennica klasy IVb - Anna Sztafa. II miejsce przyznano ex aequo Janowi Długoszowi z IVa oraz Klaudii Zielińskiej z IVa. III miejsce zdobyli: Alan Bochenek z IVa oraz Jakub Załubski z IVa. Wśród autorów wyróżnionych prac znaleźli się: Julia Jawor (IVa), Oskar Skoczeń (IVa), Zuzanna Garwol (IVa) oraz Weronika Golonka (IVa). Na laureatów czekały nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy), które zaprojektował Jakub Kotas - członek grupy projektowej z 2b. Wszyscy pozostali uczestnicy konkursu otrzymali również pamiątkowe okolicznościowe dyplomy.

Na czwartoklasistów czekała jeszcze jedna kulturoznawcza niespodzianka przygotowana przez uczniów z klasy 2b gimnazjum, którzy zaprosili uczniów klasy IVa i IVb do udziału w warsztatach kulturoznawczych o Irlandii. Podczas interaktywnej podróży po Irlandii, uczniowie odwiedzili więc Dublin, czyli stolicę Irlandii położoną nad rzeką Liffey. Dowiedzieli się również, gdzie dokładnie leży Irlandia i jak wygląda prawdziwy podręcznik do języka irlandzkiego, z którego uczą się irlandzkie dzieci w szkołach. Zobaczyli irlandzkie godło, czyli złotą harfę ze srebrnymi strunami na niebieskim tle. Każdy czwartoklasista wie już również, jakie kolory znajdują się na irlandzkiej fladze. Gimnazjaliści zabrali młodszych kolegów w interaktywną podróż po wybranych atrakcjach turystycznych Irlandii. Zobaczyli więc miejsce słynące z bajkowych krajobrazów i jezior, czyli Park Narodowy Killarney. Kolejne niezwykłe miejsce, które poznali, to Newgrange, czyli grobowiec z kamiennymi korytarzami sprzed ponad 4 tysięcy lat. Odwiedzili również klify Moher, czyli irlandzki cud natury, a także zoo w Dublinie. Zatrzymali się na chwilę w mieście Cork, będącym drugim co do wielkości miastem w Irlandii; jak i również zobaczyli Katedrę Św. Aidana w Enniscorthy i opactwo Kylemore, słynące również z przepięknych ogrodów - Victorian Walled Garden. Dowiedzieli się również kim był Święty Patryk, czyli patron Irlandii i jakie legendy są z nim związane; a także dlaczego koniczynka stała się symbolem Irlandii, a Dzień Świętego Patryka obchodzony jest 17 marca. Poznali także irlandzkie skrzaty, zwane leprechauns. Wiktoria Weber pokazała czwartoklasistom własne zdjęcia zrobione podczas obchodów Dnia Świętego Patryka w Irlandii. Na zakończenie warsztatów, uczniowie wzięli udział w emocjonującym quizie kulturoznawczym. Pracowali w zespołach, w których znaleźli się zupełnie losowo w zależności od numeru znajdującego się na koniczynce wylosowanej tuż przed wejściem do sali lekcyjnej. Na najlepszy zespół czekały oczywiście irlandzkie nagrody. Czwartoklasiści udowodnili, iż byli bardzo uważni podczas irlandzkiej wyprawy i zaskakiwali swoją wiedzą. 10 zespołów walczyło o zwycięstwo udzielając odpowiedzi na pytania. Ostatecznie zwycięzcami Konkursu Wiedzy o Irlandii zostali Aleksander Dudar z klasy IVb oraz Oskar Skoczeń z klasy IVa.

Zbliżający się koniec roku szkolnego był doskonałą okazją do podsumowania projektu. Na wszystkich czwartoklasistów czekały więc nagrody- niespodzianki ufundowane przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie.

Galeria zdjęć

 

 

 

Autor: Beata Damasiewicz, Agnieszka Obrzud
Odwiedzin :
 K O N T A K T     Admin. - Agnieszka Obrzud gimn@o2.pl                     ARCHIWUM WIADOMOŚCI 
Prawa autorskie do materiałów, zdjęć zamieszczonych na stronie zastrzeżone.