Wycieczka klas trzecich gimnazjum, SP nr 2 w Stary Sączu do Pragi

Praga, stolica naszych południowych sąsiadów była celem wycieczki trzecich klas gimnazjalnych SP nr 2 w Starym Sączu.

Kto z nas nie był na wycieczce szkolnej? To doskonała forma integracji z kolegami i koleżankami, nawiązania nowych przyjaźni oraz poznania wspaniałych miejsc w kraju oraz zagranicą.

Stolica naszych południowych sąsiadów, nie bez przyczyny nazywana jest „Złotą Pragą”. Wspaniały klimat tego miasta to efekt harmonii pomiędzy Pragą romańską, gotycką, barokową, i współczesną. My byliśmy w tych wyjątkowych miejscach od 7.06.2018r. do 8.06.2018r..

Praga nazywana jest jednym z najpiękniejszych miast Europy. Samo centrum zostało wpisane na światową listę UNESCO, a symbole miasta,takie jak Most Karola, Katedra św. Wita czy Hradczany –zauroczyły nas wszystkich.

Dzień 1

Zbiórka i wyjazd, to jeszcze 06.06.2018r., bo godz. 23.55, przejazd nocny w wygodnym, klimatyzowanym autokarze trwał całe 8 godzin. Jedni „śpiochy” - spali i śnili, inni „łasuchy" - jedli późną kolacje, a może wczesne śniadanie.

Od rana zaczęliśmy zwiedzanie z panią przewodnik. Najpierw najstarszy skalisty cypel nad Wełtawą, czyli Wyszehrad, następnie Rynek Starego Miasta, Ratusz Staromiejski ze słynnym zegarem astronomicznym, Uniwersytet Karola, Wieże Prochową, Plac Wacława, duże wrażenie zrobiło na nas Josevovo - żydowska `dzielnica Pragi z wielopiętrowym cmentarzem z okresu II wojny światowej.

Piękna słoneczna pogoda, zmęczenie po nocnej podróży i intensywnym zwiedzaniu sprawiło, że obiadokolacja wyjątkowo smakowała, a przejazd na nocleg do HOTELU IMOS okazał się miłą perspektywą.

Bardzo szybko zregenerowaliśmy siły i rozpoczęło się życie towarzyskie, to przecież trzecia, ostatnia klasa, a za kilka dni każdy z nas wybierze nową, życiową drogę. Ile wspomnień, śmiesznych i smutnych chwil w szkole, należało o tym pogadać. Rozmowy, z uszanowaniem ciszy nocnej, trwały długo.

Dzień 2

Po obfitym śniadaniu i wykwaterowaniu nastąpił kolejny dzień zwiedzania Pragi. Zobaczyliśmy przepiękny kompleks Hradczany, Zamek Praski, Katedrę św. Wita, Złotą Uliczkę, praskie Loreto, dzielnice Mała Strana, Kościół św. Mikołaja i urokliwy Most Karola.

Po obiedzie i pożegnaniu Pragi wyjechaliśmy w drogę powrotną.

Wróciliśmy naładowani nowa energią, pełni wrażeń i przeżyć, z nowymi przyjaźniami.

Wycieczki szkolne za granicę dają możliwość poznania zupełnie nowych miejsc, odkrywają inne kultury, doskonalą język, tworzą wspomnienia, do których niejednokrotnie się wraca.

Autor: Maria Bielak